Základom pre dobrú realizáciu diela je nesporne projektová dokumentácia vypracovaná projektantmi s praktickými skúsenosťami.
Rekuperácia
Rekuperácia – vetracie zariadenie so spätným získavaním tepla:
Vetranie budovy odvedie škodliviny a prebytočnú vlhkosť vzduchu z miestnosti. Zaťaženie vlhkosťou je závislé predovšetkým na počte obyvateľov budovy a doporučuje sa objemový prietok okolo 30 m3/h na osobu. Aby boli škodliviny a pachy spoľahlivo odvedené, udáva sa najmenšia miera výmeny vzduchu 0,3 h-1 nezávisle na počte osôb. To znamená, že by mal byť vzduch z miestnosti minimálne každé dve hodiny úplne vymenený. Doteraz praktikované vetranie otvorením okien je takmer nekontrolovateľné a je v protiklade k požadovanej úspore energie.
Novostavby potrebujú riadené vetranie budovy
Vzhľadom k dobrej tepelnej izolácii novostavieb, obzvlášť nízkoenergetických domov, sa stenami a oknami stráca už len veľmi málo tepla. Aby sa spotreba energie pri optimálnej výmene vzduchu udržovala pokiaľ možno minimálna, je nutné inštalovať systém riadeného vetrania budovy. Tieto zariadenia by obyvatelia vzhľadom k energeticky úspornému vetraniu mali podporovať. Vďaka moderným vetracím systémom je možné vzdať sa vo vykurovacej sezóne otvárania okien. Vzduch v miestnosti je trvalo a rovnomerne vymieňaný, potreba tepla klesá integrovaným spätným získavaním tepla.
Centrálny systém prívodu a odvodu vzduchu so spätným získavaním tepla odsáva odpadový vzduch cez výmenník tepla, kde je čerstvý studený vzduch z vonkajšieho prostredia ohriaty týmto odpadovým vzduchom. Takto je možné získať až 90 % tepla. K systému je možné inštalovať zemný výmenník tepla, ktorý v zimnom období dodáva energiu na ohrev nasávaného vzduchu a v letnom období zasa túto energiu vzduchu odoberá (nastáva chladenie vnútorných priestorov).
zdroj: Viessmann
Štatistika návštev
Tento týždeň:15
Tento mesiac:57
Celkom návštev:9456